huvitavat
Huvitavaid fakte
prohvet Aamosest
Nimi
TÄHENDAB
koorem või koormakanda
Raamatu autor
Prohvet Aamos
Kirjutamise aeg
755eKr
30 raamat piiblis
9 peatükki
Prohvetlik raamat
36 raamatut on veel
- Aamos kuulutas prohvetlikult Beetelis umbes aastal 755 eKr.
- Aamos oli põllumees, kellest sai prohvet.
- Ainus kord, kui Aamose nimi vanas testis ilmub, on Aamose raamatus.
- Aamos oli pärit Juudast Tekoast. Tekoa asus umbes 19 km Jeruusalemmast lõunas.
- Astronoomilised arvutused näitavad, et Iisraelis toimus päikesevarjutus 15. juunil 763 eKr. Siis oleks sündmus olnud värske rahva keskel, kui Aamos kirjutas Aamose 8: 9 – “Ja selsamal päeval sünnib”, ütleb Issand Jehoova, “et ma lasen päikese loojuda keskpäeval ja teen maa pimedaks päise päeva ajal!”
- Aamos teenis:
• Pärast:
– Obadiat
– Joeli
– Joonat - Vahetult enne:
– Hooseat
– Miikat
– Jesajat - Aamose ajal:
• Oli Iisraelis optimismi periood
• Oli suur jõukus.
• Majanduslikud olud olid peaaegu ideaalsed.
• Sõjalised olud olid peaaegu ideaalsed.
• Assüüria, Baabülon, Süüria ja Egiptus olid suhteliselt nõrgad.
• Kulus kolm aastakümmet, enne kui Iisrael Assüüriale alla jäi. - Aamose raamatu võti on Jumala kohtumõistmine Iisraeli üle.
- Iisraeli patud olid suured.
• Tühi rituaalsus religioonis.
• Vaeste rõhumine rikaste poolt.
• Ebajumalakummardamine
• Pettus
• Eneseõigustus
• Ülbus
• Ahnus
• Materialism
• Kalkus - Hoolimata sellest, et inimesed on korduvalt rikkunud oma lepingulist suhet Jehoovaga, ilmutab Jumal neile armastust ja halastust, saates Aamose hoiatama inimesi nende eesootava saatuse eest, juhul kui nad ei otsusta meelt parandada.
- Aamose raamatus kordab Jumal seitse korda lauset: “Ma saadan tule.”
- Jumal lubab:
• Taastada Taaveti liini
• Uuendada maa
• Taastada templi
Uurime lähemalt fakte Joona kohta ja tema loo tähtsust piiblis.
ta tuli Gatist
Arvatakse, et ta oli ainus prohvet, keda Jeesus endaga võrdles
Joona kogemused oma reisil Niinevesse, kus ta hoiatas linnarahvast, võrreldakse tihti Jeesuse surma, matmise ja ülestõusmisega.
Ta oli hirmul ja uhke
Raamatu alguses on ilmne, et Joona oli hirmunud ja uhke, mis ajendas teda Jumala eest põgenema. Ta keeldus minemast Niinevesse ja edastamast Jumala sõnumit, sest ta pidas inimesi oma vaenlasteks ja uskus, et kui ta neid meelt parandama veenaks, ei viiks Jumal oma ähvardust täide.
Ta visati ookeani
Pärast sõnakuulmatust Jumalale läks Joona laevale, mis suundus Tarsisest eemale. Laeval viibides puhkes Jumala tahtel tugev torm ja meeskond heitis liisku. Nad leidsid, et Joona oli nende hädade põhjustaja ja heitsid ta üle parda, mille järel neelas ta suur kala. Joona oli kala kõhus kolm päeva ja ööd, palvetades ja meelt parandades. Lõpuks oksendas kala Joona välja kuivale maale, Niinive lähedale, kuhu tal tuli Jumala sõnum viia.
Ta mõjutas Niineve rahvast meelt parandama
Kui Joona läheb Niineve rahvale edastama Jumala sõnumit, et nad oma pattude tõttu hukkuvad, suudab ta neid veenda meelt parandama ja Jumala poole pöörduma.
Kuid Joona on vihane, kui nad seda teevad, sest ta teab, et Jumal plaanis linna karistada ja pärast nende meeleparandust neid hoopis säästa. Joona oli veendunud, et linn hävitatakse, nagu Jumal oli talle öelnud, kuid ei osanud oodata, et linnaelanikud paluvad Jumalalt andestust ja saavad selle. Vihasena palub ta Jumalalt enda surma, kuid Jumal otsustab selle asemel talle anda õppetunni.
Jumal andis talle varju
Joona palus Jumalat, et ta võiks surra, kuid Jumal ei kuulanud teda, vaid käskis puul kasvada prohveti kohal, pakkudes talle varju. Joona oli selle eest väga tänulik, kuid järgmisel päeval, kui Jumal saatis ussi, kes puu juure ära sõi ja puu kuivas, muutus Joona vihaseks. Ta ütles Jumalale, et parem oleks olnud surra. Jumal lasi taimel närtsida ja küsis Joonalt, miks ta ei peaks säästma Niinevet, kus on kuus tuhat inimest, kes ei tee vahet oma paremal ja vasakul käel.
Teda peetakse kõige tõhusamaks prohvetiks
Ta oli kuulsaim välismisjonär
On üldteada, et Joona lahkus oma kodumaalt ja suundus teise piirkonda, et hoiatada inimesi eelseisva viha eest, mis oli nende pattude tõttu Niinevele saabumas. Tema maine põhines ka tõsiasjal, et ta on ainus prohvet Piiblis, kes tegi prohvetliku ennustuse, mis ei läinud täide, kuna Jumal otsustas Niineve elanikke nende kahetsuse järel säästa.
Ta on harjunud näitama Jumala suveräänsust
andestus siiski võimalik.
Kes oli
prohvet Joona?
Joona saab aru
Joona on nüüdseks sattunud olukorda, mis on hullem kui ta oleks eales osanud ette kujutada. Kuid nagu Jaakob, on ka tema mõistnud, et Jumal on temaga igal pool, olgu ta kuulekas või mitte. Sellest sünnib kaunis palve, mis kerkib suure kala kõhust, ent sisaldab endas siiski vihjet vaimsele uhkusele:
9 Need, kes austavad tühje ebajumalaid, hülgavad oma osaduse!
10 Aga mina tahan ohverdada Sinule tänulaulu kõlades! Mida olen tõotanud, seda täidan! Jehoova käes on pääste! (Joona 2:9-10).
ei saa
ära joosta
Piibli tekst Joona 3:1-2 on tõepoolest meisterlikult sõnastatud:
“1 Ja Joonale tuli teist korda Jehoova sõna; ta ütles:
2 ‘Tõuse, mine Niinivesse, sellesse suurde linna, ja kuuluta sealne jutlus, mida ma sulle käsin!”
Seekord ei pane Joona vastu, kuigi ta võib väliselt olla kuulekas, sisemiselt on ta endiselt kangekaelne ja sõnakuulmatu. Ta jõuab Niinevesse ja läbib linna, kuulutades neljakümne päeva jooksul rahvale hukatust ja hävingut, sest nad on pahelised ega tunne Issandat ega tema teid.
Seejärel suundub ta varjualusesse, mille ta on mäele ehitanud, et nautida vaadet linnale ja oodata ilutulestiku algust (Joona 4:5). Kuid tulemus on null – ta ei leia mitte ainult inimesi, kes on kuninga juhendamisel alandlikkuse märke näidanud, vaid ka loomi, kes on riietatud kotiriidesse ja kaetud tuhaga, näidates sellega oma täielikku allumist Jumala sõnale, sügavat kahetsust ja püüdlust leppida Issandaga (Joona 3:5–10). See ei meeldi Joonale üldse ja ta vihastab Jumala peale, keeldudes teda oma mõtetesse lubamast (Joona 4:1-3). Jumala reaktsioon on kasvatada kiiresti kasvav puu, mis pakub Joonale varju kõrvetava päikese eest, mille eest Joona on esialgu tänulik, kuid mis järgmisel päeval äkitselt kaob! Jumala vastus Joona kibedatele etteheidetele on, et kui Joona tunneb kaastunnet iseenda mugavuse kaotuse pärast, olles teadlik oma vigadest Jumala lapsena, siis kui palju enam tunneb kaastunnet Kõigevägevam Jumal rahva suhtes, kes ei tea õiget valest (Joona 4:9–11).
Joona lugu pakub suurt lohutust neile, kes kuulekuse teel komistavad või põgenevad Jumala tahte eest. See on õpetlik näide neile, kes kiiresti kaotavad kannatuse, ja neile, kes alahindavad vaimselt nõrgemaid või ebaküpseid inimesi. Nagu Niineve elanikud, oleksime ka meie ilma Jumala armuta pimeduses. Seega lugegem, mõistkem, õppigem ja omastagem kõik läbi Tema sõna antud armu.